Posts Tagged :

Design

Értékelés folyamata

800 376 bacsoa

Az értékelés folyamata

Vizsgáljuk meg, hogyan zajlik le egy értékbecslési procedúra!

A helyszíni bejárás során az ingatlan műszaki állapotán túlmenően az üzemeltetési viszonyokról, illetve a működtetés körülményeiről is számot kell adni. Az értékbecslési eljárás, kulcsa a módszeres adatgyűjtés. Az adatokat két alapvető osztályba sorolhatjuk:

  • Általános adatok, melyek az országot, régiót, várost és lakókörzetet fedik le. Különösen fontos a szomszédos telkek vizsgálata, melyek fizikai, gazdasági, szociális és politikai befolyást jelenthetnek, és így közvetlenül befolyásolhatják tárgyi ingatlan fejlesztési lehetőségeit, és értékét.
  • Részletes adatok, melyek tárgyi ingatlan jellemzőit fedik le, illetve olyan hasonló ingatlanok összehasonlító adatai költségek, eladások, bevételek és kiadások terén, és amelyeket versenyeztethetjük a tárgyi ingatlannal.

Az értékbecslés általános folyamata:
1. lépés: Meghatározzuk a becsülni kívánt érték fajtáját, és kiválasztjuk az ehhez legmegfelelőbb értékbecslési eljárást.

2. lépés: A szükséges adatok és források listájának gyűjtése. Az értékbecslő által használandó értékbecslési eljáráshoz szükséges adatok típusának, illetve forrásainak felkutatása.

3. lépés: A szükséges adatok összegyűjtése, rögzítése és igazolása. A részletes információt az ország, város és lakókörzet, gazdasági, politikai és társadalmi feltételek figyelembevételével kell megszerezni. Összegyűjtjük az alkalmazott megközelítéstől függően az eladásokból, bevételekből, költségekből valamint az összehasonlító ingatlanok építési költségeiből származó összehasonlító információkat.

4. lépés: A leggazdaságosabb hasznosítás meghatározása. Az értékbecslő a pillanatnyi használatot vizsgálja a lehetséges használat ellenében, a piaci erők figyelembevételével, hogy a jövedelmezőség figyelembevételével meghatározza az ingatlan pillanatnyi használatának megfelelőségét.

5. lépés: A telek értékének megbecslése. Annak érdekében, hogy meghatározzuk a tárgyi ingatlan telekértékét, az összehasonlító adatok jellemzői és eladási árai összehasonlításra kerülnek a tárgyi ingatlannal.

6. lépés: Az Ingatlan értékének megbecslése. Az értékbecslő a kiválasztott értékbecslési módszerrel meghatározza az ingatlan értékét. Speciális esetekben egy ingatlan értékének megbecslésére több módszert is alkalmazhatunk, ekkor az eljárás végén a kapott eredményeket egyeztetni kell, és esetleges kompenzációkat végezve meghatározni az ingatlan értékét.

7. lépés: A végleges értékbecslés elkészítse. Az ingatlan végleges értékének meghatározását követően az értékbecslő írásos jelentést készít ügyfele számára. Ezen írásos jelentés legmegfelelőbb formája az értékelési bizonyítvány.

 

Forrás: http://ingatlanerteke.hu/cpg/522751/ERTEKELES-FOLYAMATA

5 lakberendező blog, amiket látnod kell

650 650 panni

Érdemes néha ismeretlen vizeken kalandozni az interneten, mert nem tudhatod, milyen kincsekre bukkansz. Most öt olyan lakberendező blogot mutatunk be nektek, amikben rengeteg szép képet és hasznos tippet találtok otthonotok berendezésével kapcsolatban.

images

5 lakberendező blog, amiket látnod kell

Otthon Kommandó Blog

 

Krivarics Ditta blogja nagyon sokoldalú és érdekes, ugyanis ezen a blogon nemcsak lakberendezési tippeket találunk, hanem gyakorlatilag mindent, ami lakással kapcsolatos. Az oldal egyébként elég régóta működik – innen is látszik, hogy a szerzőnek valóban szívügye a lakberendezés. Az a jó még ebben a blogban, hogy a szerző sokszor elmeséli a saját tapasztalatait is a lakberendezéssel, vagy lakásfelújítással kapcsolatban. Ha a rovatok címszó alatt rákattintunk a Lakásprojektek-re, máris találunk egy olyan bejegyzést, amiben a szerző azt részletezi, hogy hol érdemes régi tárgyakat venni. Viszont ha egy kicsit lejjebb görgetünk, Ditta bemutatja a bútorait és hogy honnan szerezte őket. Innen is számos ötletet és inspirációt meríthetünk. A következő bejegyzésben a szerző az általa rendezett garázsvásárt részletezi, ami szintén egy érdekes tapasztalat lehetett – viszont már nemcsak neki, hanem azoknak is, akik olvassák.

 

Azon kívül, hogy betekintést nyerhetünk a szerző életének egy részletébe, találunk még itt számtalan dekorációs ötletet, amiket mi is megvalósíthatunk. A rovatok címszó alatt nagyon sok mindennel találkozhatunk, amik bármikor jól jöhetnek, ha lakásfelújításról, vagy csak egy kis változtatásról van szó. Viszont a szerző a lakberendezés témakörén kívül kertészettel is foglalkozik. Az Otthon Kommandó blogot ITT nézhetitek meg.

Best-DIY-Projects-Home-Decorating

KisFlanc blogja

Ez a blog annyiban különbözik az előzőtől, hogy itt a szerző nem enged annyi betekintést saját tapasztalataiba, mint az előző blogger, viszont ennek az oldalnak más az erőssége. Ez a blog is régóta működik és mint látszik, a szerzője igen aktív. Az oldalon számos szebbnél szebb képet láthatunk, amik között találunk néhány jó tanácsot is. Viszont itt arra érdemes odafigyelni, hogy a „További bejegyzések” gomb, amivel elolvashatjátok az egész bejegyzést, nagyon halvány betűkkel van kiírva és nehéz észre venni. De ha megnyitjuk, egyáltalán nem okoz csalódást. Ennek a blognak az a jó oldala, hogy nagyon sok gyönyörű és inspiráló képet találunk itt különböző otthonokról és designos helyiségekről. Innen leginkább inspirációt és jó ötleteket lehet meríteni, úgyhogy érdemes rajta nézelődni. KisFlanc blogját IDE kattintva ti is megnézhetitek.

images (1)

GARZON lakberendezési blog

Ennek a blognak első ránézésre egy kicsit ridegebb arculata van az előző kettő után, de erről valószínű, a kék szín tehet. Itt leginkább lakásbemutatókat találtok képekkel és rövid leírással, viszont a képek nagyon tanulságosak és számos remek ötletet lehet belőlük meríteni. Ebben a blogban sem osztja meg velünk a szerző saját tapasztalatait, viszont olyan fotókat tesz ki helyette az oldalra, amik elég érdekesek és nagyon szépek is. Érdemes megnézni például a legfrissebb bejegyzések között a biciklitárolást, mert itt sok furcsa, mégis praktikus megoldást láthattok arra, hogy hova lehet elhelyezni a biciklit a lakásban. Ugyanilyen érdekes a többi bejegyzés is, bár ez a szerző elsősorban lakásbemutatókkal foglalkozik. A GARZON blogot ittnézhetitek meg.

images (2)

Dekorella Blog

Ezen a blogon már első ránézésre is látszik, hogy a szerzője igen kreatív, mert az oldal nagyon érdekes ötleteket tartalmaz. Olyan különlegességeket találtok itt, mint például dekorációs tapasz zongorára, amiktől a zongora billentyűi virágba borulnak. Ráadásul a bejegyzés végén meg is tudhatjuk, hogy honnan szerezhetünk be egy ilyen dekorációs tapaszt. A következő bejegyzésben pedig a szerző már a kert témával foglalkozik, amikor is egy elég érdekes dekorációs ötletet mutat be nekünk. De találunk itt még lakásbemutatókat és remek konyhákat is, viszont a dekorációs ötletek nem maradhatnak ki! Érdemes belepillantani ebbe a sokszínű blogba, mert olyan dolgokra bukkanhat itt az ember, amiket akár még fel is tud használni. Ha szeretnéd látni a Dekorella Blogot, IDE kattintva nézhetsz bele.

54eb24dca9066_-_closet-11-0310-s3

Juditu blog

Ez az oldal kicsit hasonlít az előzőleg bemutatott Dekorella blogra, viszont ennek a blognak egészen más stílusa van. Bár számos dekorációs ötletet tartalmaz, a szerző emellett ír a saját tapasztalatairól is, ami nagyon hasznos tud lenni. Például ha érdekel, hogy mi mindent lehet kezdeni a műfűvel, a szerző számos ötlettel szolgál; például az erkély megtervezését nem is egy bejegyzésen keresztül ecseteli. De találunk olyan írásokat is, amikben nemcsak az erkély, hanem a lakás más helyiségeinek átalakítását is bemutatja. Ezek a tapasztalatok jól jöhetnek azoknak, akik éppen lakásfelújításon, vagy más, hasonló változtatásokon gondolkoznak. Mindig jó az, ha van kivel tapasztalatokat cserélni, vagy egy-két trükköt ellesni tőle. Ráadásul itt még olyan bejegyzéseket is találunk, ahol a szerző lépésről lépésre leírja, hogyan kell megvalósítani ezeket a jó ötleteket. Ha felkeltette az érdeklődésed ez az oldal, Judutu blogját ITT érheted el.

beautiful-house-designrulz-5

Sikersztori – Egy sikeres befektető 5+1 pontban elárulja sikerének titkát

1024 512 bacsoa

Csirke Zsolttól kaptam az alábbi sikersztorit. Zsolt azon hallgatóim közé tartozik, aki nem csak rendszeresen ott van a rendezvényeinken, de a tanultakat igyekszik azonnal a gyakorlatba is átültetni, aminek meg is van az eredménye. Köszönjük, hogy megosztottad értékes gondolataidat és ennek a befektetésednek a történetét. Gratulálunk!sikersztori

Szeretnék megosztani néhány gondolatot, melyek sokat segítettek nekem, bízom benne, hogy hasznos lesz azoknak is, akik most kezdenek bele az ingatlanbefektetésbe.

1. Ismerd jól a piacodat! – Mit? Hol? Mennyiért? Melyik utca jó? Melyik nem jó? Nagyon fontos ezekkel tisztában lenned, megfelelő helyismeret nélkül jelentősen másképp alakulhat a befektetésed, mint ahogy tervezted.

2. Ajánlattétel – Bátran! Minél több ajánlatot adsz, annál nagyobb esélyed van a vásárlásra. Számíts rá, hogy az ingatlanosok ellenállását kezelned kell. Többször előfordult velem, hogy az ingatlanos kategorikusan kijelentette, hogy „ezt ne is írjuk le, ezt az ajánlatot biztosan nem fogják elfogadni…”, ilyenkor nyugodtan, mosolyogva csak annyit válaszoltam: „azért írjuk le.” 🙂 Majd nem sokkal később hívott, hogy „ezt nem fogod elhinni… elfogadta!!”

Az eladók reakciójától pedig nem kell tartanod. Volt rá példa, hogy karácsonyi ajándékot kaptam az eladótól, amikor átadtam az ajánlatomat, vagy most a napokban megölelve minden jót kívánt a sikeres megegyezés után. Csupán kedvesen, tisztelettel kell bánni velük.

3. Figyeld a tapasztaltabbakat, kérdezd őket bátran! Abban a szerencsében volt részem, hogy rengeteget tanulhattam és tanulok Norbitól, illetve a klubtagoktól, mit hogyan csinálnak, hihetetlenül hatékony, éveket meg lehet ezáltal spórolni!

4. Légy egyedi! Nézd meg a versenytársaid lakásait, és te csináld másképp, tűnj ki a befektetők közül!

5. Ne add fel! Én 2 év alatt vettem meg az első lakásomat. Ennyi időbe telt, mire a fenti pontok „beértek”, na meg a kudarctól való félelmem is akadályozott. „Mi lesz, ha nem tudom eladni? Mi lesz, ha nem úgy tudom eladni? Mit fog gondolni rólam a környezetem?” Nekem az segített, hogy elfogadtam a legrosszabb dolgot, ami történhet. Folyton az járt a fejemben, hogy ha a Norbi meg tudja csinálni, ha a többiek meg tudják csinálni, akkor én is meg tudom csinálni!

+1. Ha még nem tetted, mindenképpen arra biztatlak, vásárold meg Norbi összes oktatóanyagát, az általa kiadott könyveket, menj el az előadásaira! Életem legnagyobb megtérülését hozó befektetése volt, hogy ezekbe a tudásanyagokba fektettem.

Csatolok néhány ilyen volt-ilyen lett képet a legutóbbi lakásomról, 7,15 millió Ft-ért vásároltam, néhány hónappal később 12,99 millió Ft-os áron sikerült eladni.

sikersztori123

Forrás: http://www.milliomosinas.hu/blog/267

Külföldön is kapósak lettek a magyar lakások

512 382 bacsoa

A magyar lakáspiac élénküléséhez hozzájárulnak a külföldi vásárlók is: az ingatlan.com statisztikái szerint az év első három hónapjában a magyarországi ingatlanok iránt külföldről érdeklődők száma havi átlagban 42 százalékkal 121 ezerre nőtt. Elsősorban Londonból, Bécsből érdeklődnek a magyar lakások iránt, de az orosz látogatók is előkelő helyen szerepelnek.

A magyarországi ingatlanpiac felfutásában a belső kereslet élénkülése mellett a befektetési célú vásárlásokat tervező külföldiek érdeklődése is szerepet játszik. Ezt bizonyítja az ingatlan.com friss összeállítása, amely szerint a külföldi érdeklődők száma az idei első negyedévben havi átlagban 42 százalékkal 121 ezerre nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A legtöbb érdeklődő Londonból érkezik, majd Bécs és München következik a sorban. Az érdeklődők két csoportra oszthatók. A külföldön élő magyarok egy része nem biztos, hogy belátható időn belül hazatérne, ők feltehetően befektetési céllal vásárolnának lakást. “A külföldön dolgozó magyarok másik része pedig ideiglenesen vállalt munkát külföldön, és feltehetően a Magyarországra való visszaköltözéshez keres lakóingatlant” – fogalmazott Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A magyar ingatlanok iránt érdeklődő külföldiek három jól meghatározható csoportba sorolhatóak. Az egyik tábor a központi fekvésű belvárosi és budai eladó ingatlanokat keresi. A külföldiek másik része a legalább két szobás fővárosi kiadó lakásokra koncentrál, a harmadik csoport pedig elsősorban a Balaton-környéki és Győr-Moson-Sopron megyében található ingatlanok iránt érdeklődik. A külföldi vevőkről Balogh László azt is elmondta, jellemzően készpénzes vásárlók, egyrészt azért mert jobb anyagi helyzetben vannak, másrészt pedig a bankok általában ritkán finanszíroznak más országban megvalósuló adás-vételt. “Ebből az is következik, hogy az eladók körében népszerűek a külföldi vásárlók” – mondta a szakember.

Felzárkóznak a magyar lakásárak

A szakember várakozásai szerint a következő időszakban is számolni kell a külföldiekkel a magyarországi lakáspiacon. Ebben szerepet játszik, hogy az átlagos nyugati árszintekhez képest még mindig vonzóak a magyarországi lakásárak. Balogh László szerint az új lakások piacán várható élénkülés pedig a külföldi beruházók számára is vonzóvá teheti a magyarországi ingatlanpiacot.

Balogh László közölte, az Eurostat használt és az új lakások árának alakulását összevontan mutató indexe szerint 2014 elejétől a magyarországi lakásárak nagyobb ütemben drágulnak, mint az uniós árak. Az Eurostat a 2010-es árakból indul ki, ezeket veszi 100 százaléknak. A múlt év harmadik negyedében a magyar lakáspiacon 105,7 százalékos indexet mért az Eurostat, ami bőven meghaladta a 103,4 százalékos uniós átlagot. A szakember úgy véli, a magyar lakáspiacon további élénkülés várható a következő években, aminek egyik hajtóereje az új lakások piacán várható számottevő kínálat- és keresletbővülés lehet.

Forrás: http://www.piacesprofit.hu/kkv_cegblog/kulfoldon-is-kaposak-lettek-a-magyar-lakasok/

Az ingatlanérték fogalma

1024 781 bacsoa

Az ingatlan értékbecslés vonatkozásában az értéket meghatározhatjuk, mint a jövőbeli előnyök pillanatnyi értékét, melyet az ingatlan birtoklásából nyerünk.

Gazdasági értékkel azon eszközök bírnak, amelyek tulajdonosaiknak, használóiknak gazdasági hasznot hajtanak.

Egy ingatlan egy időben több különböző értékkel rendelkezhet, mint például:

  • piaci érték,
  • méltányos érték,
  • befektetési-, vagy tőkeérték
  • hitelbiztosítási érték,
  • biztosítási érték,
  • alternatív használati érték,
  • kényszereladási érték,
  • értékcsökkentett pótlási költség,
  • könyv szerinti érték

Az ingatlan értékbecslő célja rendszerint a piaci érték becslése.

A PIACI ÉRTÉK FOGALMA:

Az Európai Értékelési Szabvány (EVS), a piaci értéket az alábbiak szerint definiálja:

„Az a becsült összeg, amelyért az értékelés napján, az ingatlan gazdát cserélhet egy hajlandóságot mutató vevő, és egy hajlandóságot mutató eladó között megfelelő marketingtevékenységet követő tranzakció keretében, ahol a felek tájékozottan, körültekintően, és kényszer nélkül jártak el.”

NEM PIACI ÉRTÉKEN ALAPULÓ ÉRTÉKELÉS:

Erre az értékelési alapra – az EVS szabvány előírása szerint – akkor kerülhet sor, ha a törvényi előírások, a körülmények, illetve a megbízói utasítások ezt megkövetelik, vagy ha a piaci értéket alátámasztó hipotézisek nem alkalmazhatók.

Értékelő ebben az esetben a piaci értéktől eltérő bázist használ az értékeléshez, az ingatlan méltányos értékét határozza meg.

Méltányos érték:

„Az az összeg, amelyen egy ingatlan tulajdonost cserél a hajlandóságot mutató felek között egy a piaci feltételeknek megfelelő tranzakcióban, vagy amelyre kötelezettséget lehet vállani”


Befektetési-, vagy tőkeérték:

„Az ingatlan értéke egy bizonyos befektető, vagy befektetők csoportja számára, adott befektetés vagy működtetés céljaira. Ez a szubjektív fogalom összefüggésbe hoz egy meghatározott ingatlant egy meghatározott befektetővel, befektetői csoporttal, vagy egységgel, meghatározható befektetési célok és/vagy kritériumok alapján.”

Hitelbiztosítéki érték:

„Az ingatlan értékét az ingatlan jövőbeni piacképességének körültekintő felmérésével határozzák meg, a hosszútávon fenntartható ingatlan-adottságok, általános és helyi piaci feltételek, a jelenlegi és megfelelő alternatív használati módok figyelembevételével. A hitelbiztosítéki érték meghatározásakor a spekulatív elemeket nem veszik figyelembe.”

Biztosítási érték:

„Egy ingatlan biztosítási értéke azt az összeget jelenti, amelyet egy biztosítási szerződésben elfogadnak az adott ingatlanra vonatkozóan, mint a biztosító kötelezettségét abban az esetben, amikor az adott ingatlanra vonatkozó biztosítási szerződésben meghatározott kockázat miatt kár, vagy pénzügyi veszteség következik be.”

Alternatív hasznosítási érték:

„Az alternatív használati érték az ingatlan piaci értékét jelenti, melyet a jelenlegi használat folytatásának feltételezése nélkül állapítanak meg.”

Kényszereladási érték:

„Az az összeg, amelyért egy ingatlan megszerezhető egy, az ingatlannal való rendelkezés tekintetében bármely okból kényszerhelyzetben lévő eladótól.”

Értékcsökkentett pótlási költség:

Az értékcsökkentett pótlási költség általánosságban olyan módszernek tekinthető, amelyben a piaci értéket megfelelő piaci adatok hiányában állapítják meg.
„Az értékcsökkentett pótlási költség, egy vagyontárgy annak korszerű megfelelőjével való helyettesítésének folyó költsége, levonva az összegből a fizikai állagromlás, az avulás, és a szükséges javítások költségeit.”